06.03.2021
Ayşe Kulin, kadınlara içini döktü

Yazdığı son iki kitap olan “Kanadı Kırık Kuşlar” ve “Tutsak Güneş”i tanıtmak üzere Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda bir söyleşi gerçekleştiren Ayşe Kulin, kadınlardan yoğun ilgi gördü. Söyleşiye Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Kadınlar Birliği üyeleri de katıldı. Salihli TSO Kadınlar Birliği Başkanı Benay Oral, Ayşe Kulin’e yeni hazırladıkları “Nesilden Nesile Küçük Mutfak Sırları” isimli kitapçığı hediye ederek, yaptıkları çalışmalar hakkında kısa bilgiler verdi.

Etkinliğe EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, EBSO Vakfı Kadınlar Birliği Başkanı İhsan Özduran, vakfın yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda kadın katıldı.

Yazar Ayşe Kulin, “Bugünkü konuşmamın adını 'kanadı kırık kuşlar' diye saptadım. Kitabın adı nedeniyle değil, ben de şu anda kanadı kırık bir kuşum. Kendi ülkeme adam akıllı yabancılaşmış haldeyim. Kitabı yazarken bunu çok hissettim. İnşallah bunlar da geçecek, bütün kötü günler geçiyor. Ben görebilmeyi çok isterim ama ben görmesem de geçecektir.” dedi.

Ülkenin çakma profesörlerle dolup taştığını ifade eden Kulin, bu durumu şöyle anlattı:

 “Bugün televizyonu açtığımızda cümle kurmaktan aciz profesörler var. Bildiğim edebiyatı, bildiğim tarihi, hatta evde öğrendiğim dini bile yanlış öğretiyorlar. Hakikaten cahiller, hakikaten merdiven altında eğitildikleri belli, liyakatin dışında bir sistemle geldikleri çok belli. Ülke olarak yaşadığımız zor günler üzerine söylenecek her söz ortak düşüncelerimizin aktarımı ve malumun ilanıdır. Sosyolojik, ekonomik ve psikolojik yıpranmaların terör saldırılarının altında yaşıyoruz hayatımızı. Kadına yönelik şiddetten, cinsel istismardan abandone olmuş haldeyiz.”

Konuşmaların ardından EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ve EBSO Vakfı Kadınlar Birliği Başkanı İhsan Özduran, Yazar Ayşe Kulin’e plaket takdim etti.