19.09.2018
Salihli TSO’dan üyelerine nefes kredisi

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin KOBİ’leri ekonomik anlamda rahatlatmak için başlattığı Nefes Kredisi uygulamasına 1 milyon TL ile katıldı. Konuyla ilgili Salihli TSO’da düzenlenen toplantıya krediyi verecek olan Ziraat Bankası ve Denizbank şube müdürleri ile Salihli TSO yönetim ve meclis üyeleri katıldı. Nefes Kredisi tanıtım toplantısında Ziraat Bankası Salihli Şube Müdürü İsmet Öztürk, Cumhuriyet Şube Müdürü Burak Çakır, Kula Şube Müdürü Özkan Canan, Selendi Şube Müdürü İrfan Sevim; Denizbank Salihli Şube Müdürü Ali Gündaş, Kula Şube Müdürü Ferhat Şen hazır bulundu.  Bilgilendirme toplantısına Salihli TSO’dan Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, meclis Başkanı Süleyman Oral, yönetim kurulu ve meclis üyeleri katıldı.

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, İstanbul’da yaşanan terör saldırısında hayatını kaybeden şehitler ve yaralılar dolayısıyla üzüntülerini ve geçmiş olsun dileklerini sunarak başladığı konuşmasında, komşu ülkelerle yaşanan sıkıntıların Türkiye ekonomisine olumsuz olarak yansıdığına vurgu yaptı. Bir taraftan terör örgütleri, diğer taraftan sınır komşularıyla yaşanan savaş ve çatışmaların bir an önce bitmesi temennisinde bulunan Yüksel, esnaf, tüccar ve sanayicinin işlerini devam ettirebilmek için büyük bir mücadele verdiğini kaydetti. Yaşanan sıkıntıları bir nebze de olsa azaltmak için, TOBB’un başlattığı “Nefes Kredisi” uygulamasına Oda Meclisi olarak destek vermeye karar verdiklerini ifade eden Yüksel, şu bilgileri verdi:

“TOBB’un T.C. Ziraat Bankası ve Denizbank A.Ş. ile yaptığı protokole biz de 1 milyon TL ile katıldık. Yıllık yüzde  9.90,  aylık yüzde  0,825  faiz oranı ile üyelerimiz bu iki bankadan kredi kullanabilecek. Üst limiti 50 bin TL olarak belirledik. Günümüz koşullarına göre oldukça iyi bir faiz oranı imkanı sağlanıyor. Salihli, Kula ve Selendi’deki üyelerimiz bu imkandan yararlanabilecekler.”

Salihli TSO’nun 1 milyon TL’sine karşılık TOBB’un da 9 milyon lira ile katkı sağladığını ve toplamda kredi miktarının 10 milyon TL’ye yükseldiğini belirten Yüksel, “Üst limit olan 50 bin TL’den kullanılması halinde 200 üyemiz bu krediden istifade edebilir. Kullanılan miktar daha düşük olursa, yararlanan üye sayısı da fazla olur. 1 milyonun tamamının kullanılması durumunda talebin devam ettiğini görürsek, yönetim olarak kredi miktarını artırabiliriz” dedi.

Üyelerin Salihli TSO’dan  “Nefes Kredisi” faaliyet belgesi alarak bankalara müracaat edeceğini ve Kredi Garanti Fonu’nun kabul etmesi halinde krediden yararlanabileceğini belirten Ziraat Bankası Salihli Şube Müdürü İsmet Öztürk, Salihli TSO’nun üyelerine yönelik bu uygulamasının takdire değer olduğunu kaydetti.

Denizbank Salihli Şube Müdürü Ali Gündaş da TOBB ve Odaların yanı sıra Denizbank’ın da elini taşın altına soktuğunu belirterek bu uygulamanın ekonomiye bir nebze rahatlama sağlamasını diledi.