25.03.2018
Salihli TSO’nun, hükümetten öncelikli 5 beklentisi var

Salihli’nin yanı sıra Kula ve Selendi’deki iş dünyası temsilcilerinin bağlı olduğu Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, yılın son Meclis toplantısında yeni yılın bütçesini 1 milyon 550 bin TL olarak karara bağladı. TSO’nun Sardes Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Aralık ayı Meclis Toplantısı, meslek komitelerinin üyelerinin de katılımıyla genişletilmiş şekilde yapıldı.

Yılı değerlendirmek, faaliyetler hakkında bilgi vermek ve beklentilerini dile getirmek üzere bir konuşma yapan Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, 1 Kasım seçimlerinden sonra güçlü bir şekilde göreve gelen yeni hükümetten beklentilerini anlattı.

2015 yılını seçimlerle ve siyasi belirsizliklerle,  terörle geçirildiğini kaydeden Yüksel, “Bu sene çözebildiğimiz sadece siyasi belirsizlik oldu.” dedi.

Ekonomiyi 2016 yılında en çok etkileyecek konuların başında Güneydoğu’da yaşanan terör ortamı, FED’in faiz artırımı ve Rusya ile olan krizin derinleşmesi olduğuna işaret eden İbrahim Yüksel, çözüm bekledikleri konuları ise şöyle sıraladı:

 

“Ülkemizin ve yeni kurulan hükümetin çözmesi gereken sorunların başında Suriye sınır güvenliğimiz ve Türkiye’de yaşayan Suriyeliler konusu geliyor. 2 buçuk milyon Suriyeli geldi ve bunların 300 bini kaçak çalışıyor. Okul çağındaki 400 bin Suriyeli ise okula gidemiyor. Bu ileriye dönük ciddi sorunlar yaratacaktır.

Diğer çözüm bekleyen konulardan biri ise Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizidir. Irakla yaşanan Başika kampı krizinin de bir an önce çözümlenmesi gerekir. Bu sebeple kapanan Habur sınır kapısında 4 bin TIR’ın beklediği söyleniyor. İhracat yapan üyelerimiz ekonomik olarak ciddi şekilde etkileniyor.                                                   

Bir diğer konu ise Doğu ve Güneydoğu illerimizde yaşanan ve tüm Türkiye’yi etkileyen terör eylemleridir. Artan terör eylemleri yüzünden morallerimiz bozuk, gelecek umudumuz tükeniyor.

Asgari ücretin yeni yılda 1300 TL olması ile maliyet tamamen işveren üzerine yüklenirse, personel maliyetlerimiz bir anda artacaktır. İşçi çıkartmalarının olması ve kayıt dışılığın artması kaçınılmazdır. Dolayısı ile hükümetten beklentimiz işveren yükünün azaltılmasıdır.”

 

Yılın son meclis toplantısında üye aidatlarına ve kayıt ücretlerine zam yapılmaması meclis üyelerinin oylarıyla kabul edilirken, 2016 bütçesi 1 milyon 550 bin TL olarak bağlandı. Salihli TSO Meclis üyeleri ve Komite üyeleri, toplantıdan sonra Cemre Restoran’da düzenlenen yılsonu yemeğine katıldı.

�����9BL�