18.01.2022
History And Culture

Tarih ve Kültür

SARDES

Lydia Krallığı’nın Başkenti olan Sardes Kenti, M.Ö 6. yüzyılda Perslerin Lydia Krallığı’na son vermelerinden sonra bir Pers Satraplık merkezi haline gelmiştir. Helenistik ve Roma döneminde de önemini koruyan, Bizans Döneminde de önemli bir piskoposluk merkezi haline gelen Kent, Salihli yakınındaki Sart Kasabası ile adını günümüzde de yaşatmaktadır.


İLK KAZILAR

Sart’ta ilk arkeolojik kazılar, Birinci Dünya Savaşı öncesinde, Princeton Üniversitesince yapılmıştır. 1958 yılında, Harvard Üniversitesi Profesörlerinden George M.A. Hanfman ve Cornell Üniversitesinden A.H. Detwveiler’in öncülüğünde, kazılara yeniden başlanmıştır. Bugün Sart kazıları, Harvard Üniversitesi Fogg Sanat Müzesi, Cornell Üniversitesi, Corning Cam Müzesi ve Amerikan Doğu Bilimleri Araştırma Merkezilerinin ortak katılımlarıyla gerçekleşmektedir. 1976 dan beri kazılar, California Üniversitesi, Berkeley, profesörleri tarafından yönetilmektedir.
 


EN ESKİ YERLEŞİM YERİ

Harvard-Cornell kazı ekibinin incelemeleri sonucunda, Sart ve çevresinin 5000 yılı aşkın bir süredir yerleşime sahne olduğu belirlenmiştir.


BİN YILI AŞKIN TİCARET MERKEZİ

Gediz (Hermus) vadisinde yer alan Sart, bin yılı aşkın bir süredir, Anadolu’nun, yüksek yaylalarına gidiş gelişi sağlayan bir geçit görevi yapmıştır. Sart Kenti, Perslerin Başkenti Susa’dan başlayan “Kral Yolunun batı ucunu oluşturmuş, diğer yandan biri güneydeki dağlık bölgeden gelen, diğeri ise, kuzeyde, büyük Helenistik-Roma Merkezi Bergama’ya bağlantıyı sağlayan yolları da denetimi altında bulundurmuştur. Tarihsel belgeleme de doğruladığı gibi, Sart, Lidya Döneminden (M.Ö. 7. yüzyıl) erken Bizans çağına kadar (M.S.7.yüzyıl) büyük bir yönetim ve ticaret merkezi hüviyetini korumuştur.