29.04.2017
Başkanın Mesajı

Eğitimde merkez olma yolunda ilerliyoruz

 

Eğitim, ilçemizde sağlıkla birlikte en çok önem verilen ve yatırım yapılan alanlardan biri haline geldi. Üç özel hastanesi ve Devlet Hastanesi ile bölgenin sağlık merkezi durumunda bulunan Salihlimiz, eğitim alanındaki yatırımlarla da yakın zamanda bir merkez olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Hükümet’in özel eğitime destek vermesinden sonra Salihli’de ardı ardına kolej, fen lisesi ve anaokulları açılmaya başladı. Şu anda ikisi fen lisesini de içinde barındıran 4 özel eğitim kurumu ve iki temel lisenin yanı sıra Salihli’de 7 anaokulu, 5 özel rehabilitasyon merkezi ve 5 motorlu taşıt sürücü kursu bulunuyor. Ayrıca Odamız’a bağlı Kula’da da bir temel lise, bir anaokulu, bir rehabilitasyon merkezi ve 2 sürücü kursu faaliyet gösteriyor.

Salihli’de önümüzdeki yıldan itibaren eğitim alanında bizi heyecanlandıran gelişmeler yaşanmasını bekliyoruz. Valilik oluruyla Bakanlığın onayına sunulan Salihli’ye Fen Lisesi kurulması müjdesini yakın zamanda almayı umuyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden aldığımız ön bilgilere dayanarak, Sekine Evren Anadolu Lisesi’nin önümüzdeki yıldan itibaren kademe kademe Fen Lisesi’ne dönüştürülmesi ile Salihli’nin eğitim alanında önemli bir eksikliği daha giderilmiş olacak.

Salihli TSO olarak verdiğimiz maddi desteklerle yapımında büyük emeğimiz olan Salihli İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nin de 2017-2018 eğitim öğretim yılına yetiştirilmesi konusundaki gayretler bizi heyecanlandıran bir diğer konu. Fakültenin açılmasıyla kentimizin gerek eğitimde, gerekse de ekonomik alanda büyük bir ivme yakalayacağına inanıyoruz. Dört yıllık fakültede okumaya gelecek olan 4 bin gencin, esnafımıza büyük bir hareket getireceğine ve ekonominin yanı sıra kültür sanatta da bu gençlerin bizi ileriye taşıyacağına inanıyorum.

Eğitim alanında yaptığımız son sektörel inceleme çalışmasında, bu alanda yeni yatırımların düşünüldüğüne ve harekete geçildiğine şahit olduk.  Yeni yatırımların olması sevindirici ama eğitim kalitesinin de aynı ölçüde yukarıya çekilmesi hedefimiz olmalıdır.

Potansiyeliyle pek çok ilin önünde olan ve il olmayı çoktan hak eden Salihli’nin gelişen ticari ve sınai hayatına paralel olarak eğitim alanında da civar ilçeler arasında bir merkez haline gelmesini heyecanla bekliyoruz.

Eğitim, sağlık gibi en önem verdiğimiz alanlardan biridir. Bu gelişmelerle Salihli’nin kısa zamanda eğitimde bir çekim merkezi olması kaçınılmazdır.

Saygılarımla.

İbrahim Yüksel

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı