06.12.2019
Başkanın Mesajı

Türk ekonomisinin kurtuluşu ihracatta

Ekonomimiz büyük bir sınav veriyor. Cari açığın, işsizliğin, faiz oranlarının yüksek olduğu bir ortamdayız. Seçim ekonomisinin yaptığı tahribat, enflasyonun yüksek seyretmesi ve Irak’ın bazı ihraç ürünlerimize kısıtlama getirmesi gibi olumsuz gelişmeler yaşanıyor.

Bu negatif gelişmelerin yaşandığı ortamda, ihracatın yukarı doğru seyir göstermesi ise olumlu gelişmelerin başında yer alıyor. Hükümetin bu konudaki duyarlı ve destekleyici tutumu, ihracatın artış eğilimini sürdürmesine fırsat veriyor. Merkez Bankası’nın faiz indirimine gitmesi de olumlu gelişmelerden bir diğeri. Buna bağlı olarak bankaların da kredi faizlerini bir an önce düşürmesini bekliyoruz.

Ekonomik kalkınmanın sağlanması açısından vazgeçilmez bir yere sahip olan ihracat, bölgemizde de yüzümüzü güldürüyor. Salihlimizin köklü kuruluşlarının ihracatta önemli gelişmeler kaydetmesi; bunun yanı sıra son yıllarda OSB’de bir biri ardına açılan firmaların da dış pazarlara açılma konusundaki gayretleri ile bölgemizin potansiyeli ortaya çıkıyor.

OSB’de, ihracat yapan fabrikaların katkısı ile Salihli’den yapılan ihracat yıllık 250 milyon Doları aştı. Bu olumlu gelişmelerin ışığında, yıllardır eksikliğini çektiğimiz Gümrük Müdürlüğü’nün Salihli’ye getireceği yararları her fırsatta ve her ortamda ilgili makamlara ilettik. Müjdeli haberi son olarak bölgemizden bir isim olan Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan’ın direktifleriyle bakanlık yetkililerinden aldık. Şimdi, uygun bir arsa bulunarak, TIR parkını da içinde barındıran Gümrük Müdürlüğü’nün bir an önce kurulmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.

İki dev göğsümüzü kabarttı

Salihli’nin iki büyük kuruluşu olan Tuğrul Tarım ve Özlem Tarım’ın, İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı ikinci 500 büyük sanayi kuruluşu sıralamasında yer almaları ve ön sıralara atlamaları, bölgemizin tarımsal potansiyelini gözler önüne seren önemli bir göstergedir. Hayvancılık alanında üretim ve ihracat yapan Özlem Tarım’ın bir önceki yıl 115 olan sırasını geçtiğimiz yıl 91’lere; kuru üzüm ihracatında bölgemizin bir numarası olan Tuğrul Tarım’ın da 489 sırasını geçtiğimiz yıl 142’ye çıkarmış olması alkışlanacak bir başarıdır.

Kula Leblebisi’ne tescil

Odamızın kapsama alanına giren Kula’nın asırlık leblebisi için iki yıldır yürüttüğümüz tescilleme çalışmalarında mutlu sona ulaştık. Kula Leblebisi artık Türk Patent Enstitüsü’nün “mahreç işareti” koruması altında. Salihli Kirazı, Salihli Odun Köftesi’nden sonra Kula Leblebisi, tescilli ürünlerimizden üçüncüsü oldu. Kula Leblebisi’nin coğrafi işaret tescilinin hayırlı uğurlu; bol kazançlara vesile olmasını dilerim.

Saygılarımla.


İbrahim Yüksel

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı