18.08.2017
Başkanın Mesajı

Salihli’de finans sektöründe umut verici gelişmeler yaşanıyor

 

Salihlimiz yıllarca kayıtsız para akışının yaşandığı bir merkez olarak bilindi. Bu, kentimiz için çok üzücü bir durum olsa da, son yıllardaki gelişmeler kayıtsız ekonominin artık eskisi kadar güçlü olmadığını ve taşların yerli yerine oturmaya başladığını gösteriyor. Finans sektörünün içinde bulunduğu durumu, geçtiğimiz bir ay içinde üyemiz olan Salihli, Kula ve Selendi’deki banka şubelerine yaptığımız birebir ziyaretlerde müşahede etme imkanı bulduk.

Salihli TSO olarak yaptığımız sektörel incelemelerimizin 15.’sini 7. Meslek Grubumuzu oluşturan bankacı ve kuyumculara yönelik olarak gerçekleştirdik. Bu ziyaretlerimiz bankacıların en yoğun günlerine denk geldi. 16 Nisan referandumundan önce Devletin para musluklarını açması ve piyasaya gerek KOSGEB destekleri, gerekse de Kredi Garanti Fonu vasıtasıyla yüksek meblağlara ulaşan plasmanlar sunması piyasalara adeta bir doping etkisi yaptı. Ziyaretlerde konuştuğumuz banka müdürlerinin tamamı işlerin çok yoğun olduğunu, kredi konusunda pek çok başvuru yapıldığını, uzun zamandır bu kadar fazla kredi vermediklerini ifade etti.

Bu ziyaretlerde edindiğimiz izlenimlere göre Salihli’de yıllardır ön planda olan mevduatın yüksekliği, son yıllardaki yatırımlar ve dağıtılan kredilerle farklı bir dengeye oturmuş durumda. Bugüne kadar bankalardaki toplam mevduat, kullandırılan kredilere göre hep önde giderken, son aylardan itibaren ibrenin tersine döndüğünü anlıyoruz. Yaptığımız değerlendirmelere göre, Salihli’deki bankalarda şu anda 850-900 milyon TL civarında mevduat bulunurken, kullandırılan krediler ilk defa mevduatın önüne geçerek yaklaşık 1 trilyon 200 milyon TL’ye ulaşmış durumda. Bu da bize finans sektörünün sağlıklı bir çizgiye oturduğunu gösteriyor.

Bankalar ve KOSGEB aracılığıyla verilen destekler ve kredilerin çoğu bizim üyelerimiz tarafından kullanılmaktadır. Bunlarla bir yandan ödemelerde bir denge sağlanırken, bir yandan da yeni yatırımlar yapılacaktır. Umarız kullanılan bu krediler ekonomiye bir müddet de olsa rahat bir nefes aldırmaya yeter.

Maliye Bölümü bu yıl açılıyor

Bizim umudumuzu artıran bir diğer gelişme de eğitim alanında yaşanıyor. Salihli’nin yıllardır hasretle beklediği 4 yıllık fakülte konusunda yeni bilgileri de sizlerle paylaşmak istiyorum. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Salihli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin Maliye Bölümü’nün 2017-2018 yılında faaliyete geçeceğini ve YÖK’ün kitapçığında yer alacağını öğrendik. Bu bilgi, fakültenin yapılması konusunda lokomotif görev üstlenen Salihli TSO olarak bizlerde büyük sevinç yarattı. Salihli ekonomisini canlandıracak olan binlerce üniversite öğrencisinin ilk etabı önümüzdeki yıl kentimize gelecek. Bir sonraki yıl toplamda 7 bölümün de açılmasıyla Salihlimiz bir üniversite kenti haline gelecektir.

Saygılarımla.

İbrahim Yüksel / Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı