19.01.2019
Başkanın Mesajı

Üzüm bu yıl iklime yenildi

Gediz Ovası’nın bereketli toprakları üstünde kurulu olan Salihli’miz, en önemli ihraçlık tarım ürünlerimizden biri olan çekirdeksiz kuru üzümün de anavatanıdır. Üzüm yetiştiriciliği, yüzyıllardır halkın ana geçim kaynağını oluşturuyor. Sultaniye cinsi olarak bilinen üzümün kurutulmuş olarak yüzde 90’ı Manisa’da üretiliyor. Bu üretimin yüzde 20’si ise Salihli’nin arazilerinden elde ediliyor.

Geçtiğimiz yıl iyi bir rekoltenin gerçekleştiği çekirdeksiz kuru üzümde, bu yıl ne yazık ki iklimsel bazı nedenlerle hem rekoltede düşüklük, hem de kalitesizlik sorunu yaşanıyor. Bölgemizin en önemli gelir kaynağı olan çekirdeksiz kuru üzüm, zamansız yağan yağmurlar, dolu ve dondan bu sene büyük zarar gördü.

Kuru üzümdeki rekolte düşüşünü, dergimizin bu sayısında görüşlerine yer verdiğimiz tüccar üyelerimizin tespitlerinden de açıkça anlıyoruz. Bazı tüccar üyelerimiz rekolte düşüşünü geçen yıla göre yarı yarıya olarak ifade ederken, çoğunluğu ise en iyimser tahminle yüzde 30 rekolte azalması olduğu görüşünü savunuyor.

Geçtiğimiz yıl dekarda ortalama 600 kg verim elde edilen bağlardan bu yıl çıkan ürün ancak 300-400 kg civarında kalıyor. Rekoltenin düşük olmasının yanı sıra, kalite de geçen yılların oldukça gerisinde görünüyor. Dolu ve yağış, salkımda balgam olarak tabir edilen çürük tanelerin oluşmasına sebep oldu. Bu da ihracata gönderilecek kaliteli malları azalttı.

Geçtiğimiz yıl 3-4 TL civarında satılan 9 numara çekirdeksiz kuru üzüm, bu yıl 8 - 8,50 TL civarında borsada alıcı buluyor. Tariş’in de bu yıl fiyatını beklenenin üzerinde açıklaması olumlu bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Fakat rasyonel bir değerlendirme yapıldığında, çiftçinin eline geçen paranın yine de geçen yılın gerisinde kaldığı görülüyor.

Tarıma dayalı bir yapıya sahip olan ve gıda sanayiinde gelişme potansiyeli bulunan Salihli’de çiftçiler, ekonominin temel taşını oluşturuyor. Lokantacı, beyaz eşya satıcısı, gelinlikçi,  servisçi, zanaatkâr gibi neredeyse bütün esnafın ve tüccarın ayakta durması çiftçinin kazancıyla doğrudan ilgilidir. Çiftçisi kazanmayan bir kentin ekonomisi ne kadar güçlü olabilir?

Üzümden sonra, ikinci önemli tarımsal ürünümüz haline gelen zeytincilikte bölgemizde olumlu gelişmeler olması, üzümdeki hayal kırıklığını bir nebze olsun hafifletiyor. Zeytin ve zeytinyağı üretimi yapan ve ürününü tanıtma konusunda arayış içinde olan üyelerimize yönelik Salihli TSO’ nun yaptığı katkı, tanıtım konusunda iyi bir adım oldu. Dört zeytinci üyemiz, kurduğumuz ortak stantta İstanbul’daki Uluslararası Gıda Fuarı’nda ürünlerini tanıtma imkânı buldu. Ayrıca zeytinyağı konusunda coğrafi işaret tescili almak için de çalışmaları başlattık.

Türk ekonomisine genel olarak baktığımızda ise; döviz kurunun ve kredi faizlerinin aşırı yükselmesi ve buna paralel girdi fiyatlarının artmasına bağlı olumsuzluklar sanayiciyi, memuru, esnafı, emekliyi ve işçiyi, kısaca tüm kesimleri olumsuz yönde etkiliyor. Bu yıl bizi zorlu bir kış bekliyor.

Sağlıcakla kalın.

 

İbrahim Yüksel