18.03.2019
Başkanın Mesajı

Özel eğitim, başarıyı da artıracak

 

Salihli, sağlık alanında elde ettiği merkezi konumunu, eğitim alanında da giderek pekiştiriyor. Özel sektör yatırımlarının son 3-4 yıldır dikkat çekici bir şekilde artması, bu alanda yeni umutları da beraberinde getiriyor.

Bu yıl eğitime başlayan Doğa Koleji ve Bahçeşehir Koleji ile birlikte kampus şeklinde faaliyet gösteren özel okul sayısı 6’ya ulaştı. Son 4-5 yılda Kocatürk, Fen Bilimleri ve Bil (Konum) Koleji ile kentimizde bu alanda hareket yaşanıyordu. Özel Salihli, yeni adıyla Düşünür Koleji’nin 20 yıllık bir geçmişe sahip olması, kentimizde bu alandaki tohumların oldukça eski tarihlerde atılmış olduğunun bir göstergesidir.

Salihli’deki kolejlerde toplam 3 bin öğrenci anaokulu, ilkokul, ortaokul, Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi bölümlerinde eğitim görüyor. Bunun yanı sıra iki özel temel lise olan Final ve Açı’da da 500’e yakın mevcut bulunuyor. Kentimizdeki 27 bin civarında olan öğrenci sayısını dikkate alırsak, 10 öğrenciden birinin özel okullarda eğitim gördüğü ortaya çıkıyor.

Kalabalık sınıflarda eğitimin verildiği devlet okullarına göre daha konforlu ve birebir eğitimin sunulduğu özel okulların sayısındaki artış, son yıllarda başarı seviyesinde belirgin bir gerilemenin yaşandığı Salihli’de ileriye yönelik başarı beklentisini de artırıyor. Kaliteli eğitim ve sosyal imkanlarla donatılan öğrencilerin, önümüzdeki yıllarda Salihli’nin eğitim alanındaki başarı grafiğini de yukarılara çekeceğine inanıyoruz.

Fakülte 3 bölüme ulaştı

Yapılması aşamasında geçtiğimiz yıllarda büyük gayret gösterdiğimiz, maddi destek konusunda lokomotif görev üstlendiğimiz Salihli Fakültesi’ndeki gelişmeler de heyecan veriyor. Geçtiğimiz yıl 60 öğrenci ile faaliyete geçen Manisa Celal Bayar Üniversitesi Salihli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Maliye Bölümü’nden sonra, bu yıl da İktisat ve İşletme Bölümleri’nde eğitim veriliyor. Salihli Üniversite Yaptırma ve Yaşatma Derneği’nin gayretleri; kentimizdeki sivil toplum kuruluşları ve odaların maddi ve manevi desteğiyle kurulan fakültemizde 2 yılda öğrenci sayısının 160’a ulaşmış olması, geleceğe dair beklentilerimizi ve heyecanımızı da artırıyor.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Salihli Meslek Yüksekokulu’nda öğrenim gören 3 bin 500’e yakın öğrenci bulunuyor.  Önümüzdeki yıllarda yeni bölümlerin açılmasıyla öğrenci sayısının 2 bine ulaşacağı Salihli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, kentin ekonomisine ve kültürel hayatına da olumlu yansımalar yapacaktır.

Eğitimde yaşanan gelişmeler, umutlarımızı artırıyor.

 

İbrahim Yüksel

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı