13.04.2021
Başkanın Mesajı

Birlikten kuvvet doğar!

 

Salihli, zeytincilikte giderek gelişen bir bölge haline geldi. Bir zamanlar tütün ekilen çorak arazilerin yanı sıra hiçbir ekonomik değeri olmayan tepeler sıra sıra zeytinliklerle bezendi. Özellikle son 15 yılda zeytin ağacı sayısı ikiye katlandı. Zeytinliklerin kapladığı alan 85 bin dönüme ulaştı.

Bereketli topraklarımızda diğer sebze ve meyvelerde de olduğu gibi, zeytinde de oldukça kaliteli ürünler elde ediliyor. Besin değeri yüksek, dolgun taneli zeytinlerimiz Türkiye’nin dört bir yanından rağbet görüyor. Ürün iyi olunca, yatırımcının da gözü doğal olarak Salihli’ye çevriliyor.

İlçemizde İstanbul’dan ve başka illerden gelip, büyük ölçekli zeytinlikler kuran yatırımcılara her yıl yenileri ekleniyor. Zeytinlikler arttığı gibi, ürünü işlemek için modern tesisler kuran yatırımcılar da eksik olmuyor.

Üzümden sonra ikinci ürün haline gelen zeytinde sezonu değerlendirmek üzere üyelerimize ziyaretler gerçekleştirdik. Gördük ki, yaşanan pek çok olumsuzluğa ve soruna karşın, bu yıl bölgemizde zeytinciler genelde üründen ve özellikle kaliteden oldukça memnun.

Yaptığımız ortak toplantıda da sorunlar birer birer ele alındı. Ürünün daha yüksek fiyattan satılabilmesi ve değerini bulabilmesi için de tek çarenin kooperatifleşmeden geçtiği görüşleri dile getirildi.

Kooperatif veya bir birlik çatısı altında organize olmanın, zeytinde ve zeytinyağında kaliteyi artıracağına inanıyoruz. Modern teknikler kullanmak, depolama ve pazarlamada ortak hareket etmek üreticiye ve dolaylı yollardan sanayiciye de kazandıracaktır.

Dergimizin bu sayısında zeytin konusuna geniş bir yer ayırdık. Bu arada İzmir’in Gödence köyünde yarım asır önce kurulmuş olan, başarılı bir kooperatif örneğini sayfalarımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar.

 

Saygılarımla.

 

İbrahim Yüksel

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası

Yönetim Kurulu Başkanı