19.02.2020
Başkanın Mesajı

Birlikten güç doğar!

 

Üreticinin bin bir emekle ortaya çıkardığı ürününü değerlendirmenin en iyi yolu kooperatiflerdir. Bunu, Salihli’de en yaygın olarak yetiştirilen ürün olan Sultaniye kuru üzümde bu yıl alım sezonu başında piyasaya girerek iyi bir fiyat açıklayan ve 2 bini aşkın üyesinin yanı sıra bütün çiftçilerin de ürününü iyi bir fiyattan satmasına zemin hazırlayan Tariş Salihli Üzüm Kooperatifi bir kez daha kanıtlamış oldu.

Kooperatifleşme konusunda bölgemizde son zamanlarda önemli gelişmeler yaşanıyor. Geçtiğimiz yıl büyükbaş hayvan üreticileri, kooperatiflere tanınan desteklerden yararlanabilmek için kendi aralarında Salihli Süt Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ni kurdu. Bu yıl da Salihlili girişimci kadınlar, birlikte hareket etmek ve sinerji oluşturmak için Salihli Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ni hayat geçirdi.

Yine dergimizde de işlediğimiz güzel bir kooperatifleşme örneği var Salihli’de: Doğu Manisa Ceviz ve Badem Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi. Salihli’nin yanı sıra, Köprübaşı, Gördes, Alaşehir ve Kula’yı da kapsıyor ve 52 ortağı bulunuyor. Son 5-6 yıldır binlerce dönümlük geniş arazilerde ceviz ve badem yetiştiren üreticilerin kurduğu bu kooperatifin ayrıca büyük bir projesi var: Salihli Organize Sanayi Bölgesi’nde ceviz ve badem işleme tesisi kurmak ve üyelerinin ürünlerini en iyi şartlarda değerlendirmek.

Kooperatifleşmenin faydalarını ortaya koymak için bu konuda en iyi örneklerden biri olan Tire Süt Kooperatifi’ni örnek olarak aldık ve geçtiğimiz günlerde Kooperatif Başkanı Mahmut Eskiyörük’ü Oda’mıza davet ettik. Tire Süt’ün başarı öyküsünü bizimle paylaşan Eskiyörük, Salihli’de kooperatifleşmenin durumu hakkında bilgi aldıktan sonra şöyle de bir tavsiyede bulundu: “Salihli’de ilçe bazlı kooperatif kurun!”.

Salihli, kooperatifler açısından oldukça zengin bir ilçe. 16 adedi tarımsal kooperatif olmak üzere küçüklü büyüklü toplam sayı 40’ları geçiyor. Tire Süt Kooperatifi Başkanı’nın önerisi oldukça yerinde. Bu kooperatiflerin de kendi aralarında tek bir güç haline gelmesi halinde, başarı şansları artacaktır.

“Bir elin nesi var, iki elin sesi var” atasözünde de konu edildiği gibi, üreticilerin güçlerini daha büyük çatılar altında toplamaktan başka çaresi yok! 

Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleriyle yazımızı bağlayalım: “Muhakkak surette birleşmede kuvvet vardır. Kooperatif yapmak maddi ve manevi kuvvetleri, zeka ve maharetleri birleştirmektir.”

Saygılarımla.

 

İbrahim Yüksel

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası

Yönetim Kurulu Başkanı