19.08.2019
Başkanın Mesajı

Hayvancılık sektörü destek bekliyor

 

Gediz Ovası’nın tarıma sunduğu avantajları en iyi şekilde değerlendiren bir coğrafyada yaşıyoruz. Bereketli topraklarımızda meyvenin ve sebzenin her çeşidi yetişiyor.

Tarımın diğer kolu olan hayvancılıkta da oldukça iyi durumdayız. Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’na bağlı ilçeler olan Salihli, Kula ve Selendi, ne tesadüf ki, büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığında Manisa’da ilk üç sırada yer alıyor. Süt veriminde de benzer bir sıralama dikkat çekiyor. Kula ve Salihli, süt üretiminde ilk 2 sırayı alırken, Selendi de Manisa ilçeleri arasında üçüncülüğü elinde bulunduruyor.

Salihli, Kula ve Selendi’nin hayvancılıktaki bu liderliğini ve sektörün içinde bulunduğu sıkıntıları, üyelerimizin katılımıyla sektör değerlendirme toplantısında ele aldık. Büyük ölçekli süt ve besi sığırcılığı yapan üyelerimiz dahil, daha mütevazi koşullarda bu işle uğraşanların da en büyük sıkıntısının maliyet artışları konusunda odaklandığını gördük. Özellikle yem fiyatlarının son 3 yılda 2’ye katlandığı, süt maliyetinin yüzde 70’ten fazlasını oluşturan yem konusunda üreticinin daha fazla desteklenmesi gereği ısrarla vurgulandı.

Sektörde faaliyet gösteren üyelerimizin bir diğer sıkıntısının da eleman konusunda odaklandığına tanık olduk. Besiciler çoban ve bakıcı bulamadıklarını, Suriye ve Afganistan uyruklu kişilere sürülerini emanet etmek zorunda kaldıklarını dile getirdi.

Büyükbaş hayvancılığın yanı sıra, süt toplayıcıları, peynir, yoğurt gibi süt ürünleri imalatçılarının da olduğu sektörde, mazot, kömür, elektrik, gübre, işçilik ücretleri de üreticileri düşündüren diğer kalemleri oluşturuyor.

Dergimizin sayfalarında ayrıntılı olarak görüşlerine yer verdiğimiz sektör temsilcileri, piyasa koşulları ve dövizdeki dalgalanmalar nedeniyle önlerini göremediklerini ve bu yüzden yeni yatırımlar yapmaktan çekindiklerini ifade ediyor.

İstihdamı artırmak için çeşitli tedbirler uygulayan hükümetin, yeni iş sahalarının açılması için yatırımını büyütmek isteyen üreticilerin sesine kulak vermesini, hayvancılıkla uğraşan, süt ve süt ürünleri imalatı yapan firmaların önünü açacak  tedbirleri bir an önce gündeme getirmesini bekliyoruz. 

Yerel seçimleri geride bıraktık. Artık ekonomiye odaklanmanın zamanının geldiğini düşünüyoruz.

Saygılarımla.

 

İbrahim Yüksel

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası

Yönetim Kurulu Başkanı