18.12.2017
Başkanın Mesajı

Üzümcünün umudu seneye kaldı!

 

Salihlimiz Gediz Ovası’nın en kıymetli ve bereketli topraklarında kurulu, pek çok yönden avantajlı bir konumda yer almaktadır. Çekirdeksiz kuru üzümün ana yurdu olan topraklarda üzüm yetiştiriciliği yüzyıllardır halkın ana geçim kaynağını teşkil etmektedir. Sultaniye cinsi üzümün kurutulmuş olarak yüzde 90’ı Manisa’da üretilmektedir. Salihli ise Manisa’nın toplam üretiminin yüzde 20’sini sağlamaktadır.

Üzümün Salihli için ne kadar vazgeçilmez ve hayati bir ürün olduğunu anlamak için İzmir’den gelip, Ahmetli’yi geçtikten sonra sol tarafta kalan engin ovaya bir göz gezdirmek yeterli olacaktır. Göz alabildiğine uzanan bağlar, buranın baskın ürünü hakkında tartışmasız bir fikir sunar.

Dergimizin bu sayısında incelediğimiz üzümcü köylerimizden biri olan Köseali’de çiftçilerimizin sorunlarıyla karşı karşıya kaldık. Ve Salihli ekonomisinin can damarını teşkil eden çekirdeksiz kuru üzümde çiftçinin durumunun ne kadar içinden çıkılmaz bir hal aldığını gördük. Mazot, ilaç, gübre gibi girdi maliyetlerinin sürekli arttığı bir ortamda bu yıl bekledikleri fiyatı bulamayan çiftçilerin çaresizliğine tanık olduk.

Tarım ve gıda ağırlıklı bir sanayiye sahip olan Salihli’nin ekonomisinin temel taşını çiftçiler oluşturmaktadır. Çiftçisi kazanmayan bir kentin ekonomisi hiçbir zaman iyi olamaz. Esnafın canlı olması, borçların zamanında ödenmesi, çeklerin karşılıksız çıkmaması için zincirin ilk halkası olan çiftçilerin ürünleri değerini bulmalıdır. Bu sene ne yazık ki üretici üzüm fiyatında umduğunun oldukça altında bir fiyatla karşı karşıya kaldı. Dolara endeksli olarak sürekli artan bu mazot fiyatlarıyla üreticinin işi oldukça zordur. Hükümetin, üreticilerin girdi maliyetlerini aşağı çekecek uygulamaları hayata geçirmesi şarttır. Yoksa üreticinin hali iç açıcı görülmemektedir.

Dergimizin bu sayısında üzümle birlikte akaryakıt sektörünün durumunu ele aldık. Benzin istasyonu işleten üyelerimizin yanı sıra kömür ve LPG gazı satan üyelerimizi birebir ziyaret ederek sorunlarını ortaya koymaya çalıştık. Sorun olarak ilk sırada kalifiye eleman sıkıntısına işaret eden sektör temsilcilerinin en önemli diğer sorununun ise haksız rekabet olduğu ortaya çıktı. Yeterli denetimin olmadığı, bu konuda yasal düzenleme beklendiği ısrarla dile getirildi.

İşsizlik sorununun devam ettiği, Dolar ve Euro’nun TL karşısında sürekli değer kazandığı, benzin, mazot ve LPG fiyatlarının her hafta zamlandığı bir ortamda iş dünyası olarak önümüzdeki yıla ilişkin çok iyimser tahminler yapamasak da, “Sabah ola hayrola” deyip iyimserliği de elden bırakmadan umudumuzu korumaya devam ediyoruz.

 

Saygılarımla.

İbrahim Yüksel