26.05.2018
Başkanın Mesajı

Zeytinciliğimiz ve Zeytin Dalı

 

Bu topraklarda yüzlerce, binlerce yıldır yetiştirilen, meyvesi gençlik, güzellik ve sağlık iksiri olan zeytin, son yıllarda bölgemizde giderek daha fazla değer gören ürünler arasında yer alıyor. İstanbul, Bursa, Denizli gibi Türkiye’nin farklı yerlerinden yatırımcıların gelerek zeytinlikler ve bunu işleyecek tesisler kurmaya başlaması, devlet teşviği gibi desteklerle zeytinciliğin Salihli’de giderek yaygınlaşmasına sebep oluyor.

Özellikle bu yıl üzüm üreticisinin beklediği fiyatı alamaması, üzüm üretiminin zeytine göre daha maliyetli ve zor olması, zeytin fiyatının da diğer yıllara göre bu sene oldukça yüksek oluşması nedeniyle, üzümden zeytine doğru bir yönelme dikkat çekiyor. Biz de zeytin konusundaki bu gelişmeleri yakından gözlemek ve üyelerimizin sorunlarını yerinde tespit etmek ve çözüm üretmek üzere, geçtiğimiz iki ay boyunca zeytin ve zeytinyağı tesislerini ziyaret ettik.

Zeytin ağacı varlığı bakımından Manisa’da Akhisar’ın gerisinde bulunmasına rağmen, 3 milyon ağaca ulaşmış bulunmaktayız. Zeytin tanesinin verimi açısından Salihli ve özellikle Adala ve Bintepeler tarafındaki mahsulün kaliteli olması nedeni ile tercih edildiğini, Akhisar’dan ve Bursa’dan dahi alıcıların buraya geldiğine şahit olduk.

Salihli zeytinin coğrafi işaret koruması altına alınması, yaptığımız temaslarda ve sonunda Odamızda düzenlediğimiz sektör toplantısında dile getirilen ortak talep oldu. Ayrıca Salihli zeytinine yönelik borsa kurulması ve satışların borsa aracılığıyla yapılmasının da önemine dikkat çekildi. Zeytinci üyelerimizin bu talepleri doğrultusunda Salihli TSO olarak üzerimize düşeni yapmak, fuarlarda stant açmalarına destek vermek ve Salihli Zeytini’nin bir marka olması Odamızın ve üreticilerimizin en büyük arzusudur.

Zeytin Dalı ve Barış

Zeytin pek çok yönden yararlı bir besin olmasının yanı sıra, mitolojide zeytin dalı barışın simgesi olarak kabul edilmektedir. Güneydoğu sınırımızda devam eden, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başlatmış olduğu Zeytin Dalı Harekatı’nın ülkemiz açısından hayırlı bir sonuca ulaşmasını, şehit olan Mehmetçiklerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve baş sağlığı, yaralı gazilerimize de acil şifalar diliyorum.

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” vecizesinin işaret ettiği anlamı içselleştirerek, barış ve huzur dolu günler diliyorum.

 

İbrahim Yüksel

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı