04.07.2020
Başkanın Mesajı

Mesleki eğitimde olumlu bir adım

Sektörlerin ihtiyaç duyduğu ara eleman konusu son yıllarda daha sık karşımıza çıkar oldu. Eğitim sisteminin sürekli değişmesiyle birlikte mesleki eğitimin cazibesini yitirmesi ve gençlerin mutlaka bir üniversiteden mezun olmaya yönlendirilmesinin de olumsuz yansımalarını görüyoruz.

Görev başında bulunduğumuz 6 yılı aşkın süre boyunca 24 farklı sektöre yönelik incelemelerde karşımıza çıkan en temel sorun kalifiye eleman sıkıntısı oldu. Bu sorunu her platformda dile getirdik. Valilik ve Milli Eğitim kanallarıyla yaptığımız girişimler sonucunda meslek liselerine ihtiyaç duyulan bazı dallarda yeni bölümler açılmasına aracılık ettik.

TOBB ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortak projesi olan “81 ilde 81 meslek lisesi” çerçevesinde Salihli’de de ilçeler bazında ilk olmak üzere, İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin projeye dahil edilmesi kararı alındı. Oluşturulan 5 kişilik Protokol Yürütme Kurulu’nda Salihli TSO’yu iki kişi ile temsil ediyoruz. Bu gelişmeyi çok önemsiyoruz. Çünkü bin 200 gencin meslek öğrendiği bu okulumuzu gerek eğitim kadrosu, gerek ders sayısı ve içeriği, gerekse de ihtiyaç duyulan yeni alanlarda yeni bölümler açılması konusunda şekillendirme yetkisi bu kurula verildi.  

Üyelerimizle yakın temas halinde olduğumuz için, onların sorunlarını ve ihtiyaçlarını en iyi biz biliyoruz. Bize böyle bir görev ve sorumluluk verilmesi bizi onore ettiği gibi, omuzlarımıza da yeni sorumluluklar yüklüyor. Ocak ayından itibaren yaptığımız toplantılar sonucunda bir süre sonra okulumuzu yakından tanıma imkanı bulacağız. Üyelerimizin ve sanayinin talepleri doğrultusunda ara eleman sıkıntısını ortadan kaldırmak için çözümler üretmeye başlayacağız.

Kadınlar her alanda

Her üç ayda bir yaptığımız sektör incelemelerimizin konusunu bu sefer “kadınlar” olarak seçtik. Üretim yaparak ailelerini geçindiren, ekonomiye katkı sağlayan; yanlarında personel çalıştırarak istihdama katkı sağlayan kadınlarla gidip bire bir görüşmeler yaptık. Onların sorunlarını dinledik. Yapabileceğimiz katkılar konusunda görüş alış verişinde bulunduk.

Görüştüğümüz kadınların çoğu Odamızın üyesiydi. Bunların yanı sıra üyemiz olmadığı halde Sanayi Sitesi’nde çalışan, birebir işinin başında bulunan, sabahtan akşama kadar emek harcayarak üretime katkı koyan kadınların görüşlerini aldık. İş sahibi olan kadınların, çalışmaktan son derece mutlu olduğunu gözlemledik. Butik çalıştıran, pastane işleten, sigortacılık yapan, sanayide motor söküp takan kadınların ortak noktasının çalışmaktan duydukları doyumsuz haz olduğunu gördük. Kadın olmanın dezavantajını yaşadığını söyleyen pek çıkmadı. Avantajlarını ise saya saya bitiremediler. Avantajların neler olduğunu öğrenmek için sayfalarımızı çevirmeniz yeterli olacaktır.

Saygılarımla.

İbrahim Yüksel

Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı