28.01.2021
Başkanın Mesajı

Pandemi, tarımın önemini bir kez daha tescilledi

 

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve yüzbinlerce kişinin hayatını kaybettiği büyük bir küresel salgının ortasındayız. Geçtiğimiz Mart ayından itibaren ülkemizde de hayatın bütün normal akışı ters yüz oldu. Salgının bulaşmasını azaltmaya yönelik alınan tedbirler çerçevesinde aylarca evlerimizden çıkamadık. Hala da kontrolü elden bırakmadan, günlük hayatımızı bazı kurallara uyarak geçirmek zorunda kalıyoruz.

Sağlığın önemini bir kez daha fark ettiğimiz bu pandemi süreci pek çok sektörümüzü olumsuz etkiledi. Restoranlar, oteller, mağazalar aylarca kapalı kaldı; esnaf kepenklerini açamadı. Bu süreçte alınan bütün tedbirlere rağmen on binlerce kişi işsiz kaldı. Ekonomi büyük bir durgunluğa girdi. İş sahipleri finansal sıkıntılarını çözebilmek için bankalara her zamandan daha fazla borçlandı.

Covid-19 salgını tarımın önemini bir kez daha gün yüzüne çıkardı. İnsanlar yeni kıyafetler almadan, yeni bir araba satın almadan uzun bir süre idare edebilir ama yemek yemeden hayatını idame ettiremez. Uzay filmlerinde gördüğümüz hapla beslenme çağına henüz ulaşamadık. Bu yüzden tarımsal faaliyetlerin aksamadan devam etmesi gerekir. Nitekim tarımsal faaliyette bulunanlara salgın sürecinde kısıtlama getirilmedi. Bu yüzden üretimde önemli bir aksama meydana gelmedi.

Salihli’de tarım deyince üzümden sonra akla Salihli Kirazı gelir. Önemli bir gelir kalemi oluşturan ve dünya sofralarında ismiyle aranan bir ürün haline gelen Salihli Kirazı’nda önemli bir dönemece girildi. En önemli ihraç kalemlerimizden biri olan Salihli Kirazı’na 2008 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan coğrafi işaret tescili almıştık.

Salihli Kirazı BM markası

Salihli Kirazı’nın dış pazarlarda aranan bir ürün olduğunu fark eden kısa adı FAO olan Birleşmiş Milletler Gıda Örgütü, Türkiye’den seçtiği 5 ürün arasına Salihli Kirazı’nı da kattı ve Coğrafi İşaretleri Destekleme Projesi kapsamına aldı. Diğer ürünler ise Pervari Balı, Finike Portakalı, Anamur Muzu ve Gemlik zeytini oldu. Salihli Kirazı’nın ayrıca Avrupa Birliği’nde de tescil ettirilmesi için Türk Patent ve Marka Kurumu’na gerekli başvuruları Oda olarak yaptık.

Salihli Kirazı’nın lezzeti, albenisi, besleyici özellikleri ve sürdürülebilirliği böylece Birleşmiş Milletler tarafından da tescil edilmiş oldu. Üretimin yüzde 90’ı başta Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerine ihraç edilen Salihli Kirazı’nın bu başarısı göğsümüzü kabartmaya devam ediyor.

Tarımın önemine bir kez daha şahitlik ettiğimiz bu günlerde çiftçilerimizin daha çok desteklenmesi gerektiğine inanıyorum.

Sağlıklı günler, hayırlı kazançlar dileklerimle.